„Suvremeni transportni i komunikacijski sustavi“, naziv je konferencije koju je, u sklopu Međunarodnog sajma gospodarstva Mostar 2017., organiziralo Federalno ministarstvo prometa i komunikacija.
Nazočne je na početku konferencije pozdravio federalni ministar prometa i komunikacija Denis Lasić koji je naglasio da su ovakva događanja prigoda za razmjenu mišljenja, nove spoznaje iz određenih područja, kao i smjernice za buduće kontakte i suradnju. Konferenciju je otvorio federalni premijer Fadil Novalić koji je naglasio kako je uvijek cijenio struku i kako ovakve konferencije, između ostaloga, mogu pomoći u unaprjeđenju sektora komunikacija. O različitim temama povezanim sa transportnim i komunikacijskim sustavima, govorili su predstavnici resornih poduzeća Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, a konferenciju je, svojim izlaganjem, započeo prof. dr. Ivan Lovrić, dekan Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru koji je govorio o temi „Optimalna rješenja poboljšanja cestovne mreže u BiH“.
Povećanjem prometa na cestama i sve većim zahtjevima za postizanjem veće sigurnosti u prometu, povećava se potreba za pronalaženjem jednostavnih, funkcionalnih i ekonomski prihvatljivih prometnih rješenja. S obzirom na ekonomska ograničenja i realne potrebe, kao optimalno rješenje se nameće primjena 2+1 cesta, bilo da se radi o kontinuiranom ili povremenom dodatnom traku – kazao je, između ostaloga, dekan Lovrić.
Ljubo Pravdić, direktor JP Ceste FBiH govorio je o programu modernizacije magistralnih cesta Federacije Bosne i Hercegovine 2017-2021, dok je Adnan Terzić, v.d. direktora JP Autoceste F BiH, izlagao o temi - Novi investicijski ciklus izgradnje autoceste i brzih cesta i implementacija suvremenih ITC tehnologija. Putem prezentacije o digitalnoj infrastrukturi – od pametnih cesta do pametne države, Marin Jelčić, izvršni direktor JP Autoceste FBiH, naglasio je kako bi krajnji cilj toga budućeg projekta bio – od automobila napraviti platežno sredstvo, s kojim bi se evidentirale neke trošarine za pružene usluge, a koje bi se dalje, u vidu računa, ispostavljale korisnicima.
Direktor JP Međunarodni aerodrom Sarajevo Armin Kajmaković govorio je o suvremenim sustavima za procesuiranje putničke prtljage na aerodromima. Govoreći o perspektivama razvoja komunikacijskih tehnologija: 5 G inovacijama i novim poslovnim mogućnostima, dr. sc. Jasmina Baraković Husić iz BH Telecoma, između ostalog je istaknula:
Globalni trendovi u telekomunikacijama ukazuju na činjenicu da multimedijske i internetske usluge, koje su donedavno bile dostupne samo posredstvom fiksnih mreža, postaju raspoložive i u mobilnim mrežama četvrte generacije(4G). Kontinuirana tehnološka (r)evolucija dovodi do nadilaženja performansi mreža četvrte generacije i pojave pete generacije (5G) mreža čija se komercijalizacija očekuje do 2020. godine. S obzirom da će se buduće društvo i ekonomija u velikoj mjeri oslanjati na 5G mrežu, ova prezentacija nastoji dati uvid u pokretače i perspektive njenog razvoja, s posebnim osvrtom na tehničke i poslovne inovacije koje će omogućiti izgradnju digitalnog društva koje će unaprijediti kvalitetu života pojedinca i cjelokupne zajednice.
Mr. sc. Ivan Krasić iz HT ERONET-a izlagao je o temi - Digitalna revolucija - prilike i izazovi za telekom operatere -
Zbog svoje infrastrukture i usluga, telekomi su među predvodnicima digitalizacije koja potpuno mijenja svakodnevni životi i poslovne odnose. Danas je telekom industrija izrazito zahtjevna, konkurentna i izazovna te je i sama izložena promjenama koje digitalizacija nameće. Tijekom prezentacije upoznat ćemo se s osnovnim terminima digitalne revolucije, kontekstom općih promjena s utjecajem na telekomunikacije, zatim trenutnim stanjem telekom sektora u regiji i zemlji te primjerima kako se drugi sektori koriste digitalizacijom za stvaranje novih poslovnih modela te koje su mogućnosti telekom operatera u predstojećoj tržišnoj utakmici – kazao je, između ostaloga, Krasić u svome izlaganju.
Konferencija je završila izlaganjem Ljube Vujice, izvršnog direktora JP Hrvatska pošta Mostar – PostNet – elektronska razmjena novca u funkciji unaprjeđenja razmjene dobara i usluga u regiji.
U sferi digitalizacije društva, razmjena dobara i usluga teži jednostavnim i brzim infrastrukturnim kanalima, koji će omogućiti brzinu i jednostavnost protoka roba i usluga. Uvezivanje javnih poštanskih operatora cijele regije, predstavlja veliki izazov i optimalan poslovni kanal društvu za kreiranje bilo prodaje ili kupnje dobara i usluga. Infrastrukturna mrža za brzi prijenos novca koju su razvile javne poštanske uprave Bosne i Hercegovine, Crne Gore Srbije i Hrvatske, upravo jest kanal za kontrolirani prijenos novca koji će omogućiti paralelno – razmjenu roba i usluga, na vrlo jednostavan i za društvo prihvatljiv način.